MÁSLO – CO MOŽNÁ NEVÍTE

Máslo milujeme pro jeho výbornou a nezaměnitelnou chuť. Je to výrobek živočišného původu. Vyrábí se z mléka, respektive ze smetany. Aby se mohlo nazývat máslem, musí obsahovat minimálně 80% mléčného tuku. Zbytek tvoří voda, bílkoviny a laktóza. Dále obsahuje vitaminy A, D, E a K a také poměrně velké množství cholesterolu, takže bychom to s ním neměli přehánět. Malé množství nám neublíží, všeho je potřeba konzumovat s mírou.

 

Chuť másla se margarínu nevyrovná

Máslo obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin, to jsou špatné tuky. Vzhledem k množství tuku, nám dá máslo obrovský energetický příjem, takže bychom je neměli konzumovat pozdě odpoledne a večer, aby takové množství kalorií stihlo tělo spotřebovat. 14 g másla obsahuje asi 100 kalorií, takže si zkuste zvážit a spočítat, kolik gramů si namažete na krajíc chleba nebo na rohlík.

Na másle bychom neměli smažit, je vhodné spíše pro studenou kuchyni. Pokud chceme smažit na živočišném tuku, je mnohem vhodnější sádlo. Pokud však trpíte vysokým cholesterolem, vysokým krevním tlakem a máte problémy se srdcem a cévami, měli byste je raději ze svého jídelníčku téměř úplně vynechat a nahradit ho rostlinnými tuky a margaríny.

Například Indové nedají na máslo dopustit, dokonce je považují za léčivé. Zkuste si sehnat čerstvé neupravené kravské mléko a vyrobit si máslo sami. Dnes je dostupné široké spektrum receptů. Výborné máslo je například s přidáním bylinek.

Mohlo by Vás také zajímat